2019 Ros Fisher Trophy

Congratulations to Joanna Smith of WAGC, winner of the Ros Fisher Trophy for best performed pennant player after being undefeated in the regular season. Well done!

Lyn Harling (L), Joanna Smith (R)

2019 Final Pennant Results

4th August 2019 – at Gosnells GC

Final Pennant Match

Gosnells 3 b The Vines 2   C Hough b K O’Meara 1 up, L Harling lost to A Williams 2 up, S Alexander lost to A Bell 1 up (19th), P Dunstan b J Wigham 5/4, N De Vries b S Aritonovic 4/2

Other Matches:

Mosman Park 3 b WAGC 2   D Parsons lost to R Riatti 5/4, S Colson lost to S Clayton 3/2 A Adams b D Renfrey 2/1, J Bollands b A Oliver 4/3, E Broadley b J Smith 5/3

Lake Karrinyup 3 b Mt Lawley 2    G Wynne sq S Gobby, D Fripp lost to S Watkins 2 up, W Naude b L Johnson 4/3, S Klimczyk b J Bourke 4/3, K Rennie sq T Chiquet

Pinjarra 2.5 sq Royal Fremantle 2.5    C Rudler b J Scott 4/2, M Collins lost to G Edmonds 3/1, K Martin sq M Morrissey, S Brakespeare sq L Silverlock, L Sutton sq H Cross

Mandurah 4 b Bunbury 1    S Terry b B Deeley 2/1, C Kowald lost to T Hall 2/1, J Kirby b J Freeman 4/3, L Tenni b J Rodgers 2/1, T Dawson b J Larsen 8/6

Royal Perth 3 b Melville Glades 2    L Elliott b L McVey 2/1, P Radunovich b H Constable 1 up, H Carter lost to A Hitchen 2/1, A Prior lost to L Wake 2 up, S Ridge b J Marsh 7/6

Pennant Results Round 5

28th July 2019 – Lake Karrinyup CC

Green Division

Mt Lawley 3 b WAGC 2   S Gobby lost to R Riatti 8/6, K Teong b S Clayton 4/3, L Johnson b D Renfrey 2/1, J Bourke b A Oliver 5/4, T Chiquet lost to J Smith 5/3

The Vines 3 b Melville Glades 2   H Siroen lost to L McVey 2 up, K O’Meara lost to S Van Der Brugghen 3/2, A Williams b N McRobb 5/3, A Bell b J Marsh 4/3, J Wigham won as a walkover

Mandurah 4 b Royal Fremantle 1    S Terry b J Scott 6/5, C Kowald b B Rakimov 2/1, J Kirby b N Ward 1 up, L Tenni lost to G Edmonds 3/2, J Facey b M Morrissey 3/2

Gold Division

Pinjarra 3.5 b Gosnells 1.5     S Dhu sq C Hough, C Rudler b L Harling 4/2, S Brakespeare sq S Alexander, M Collins sq P Dunstan, K Martin b N De Vries 2/1

Lake Karrinyup 3 b Bunbury 2    G Wynne sq B Deeley, D Fripp b T Hall 2/1, W Naude sq J Rodgers, M Keenan lost to J Larsen 2/1, K Rennie b E House 7/5

Mosman Park 4 b Royal Perth 1    D Parsons b L Elliott 3/2, J Benney b P Radunovich 1 up, S Colson lost to A Prior 4/3, A Adams b J Penter 2/1, J Bollands b S Ridge 4/2