WABLGA Pennant Results 2018: Round 2

Round Two – Bunbury GC

Gold Division

Mandurah 3 b The Vines 2  K Robson lost to K O’Meara 4/2, L Wilde lost to A Williams 2/1, K Tenni b A Bell 2/1, T Dawson b H Stockden 3/2, D Lynch b M Warener 5/4

Mt Lawley 4 b Royal Fremantle 1  S Gobby b M Morrissey 2/1, L Hando b G Roberts 5/4, J Ryan b L Silverlock 3/1, J Bourke b J Hudson 1 up, J Stewart lost to H Cross 1 up

WAGC(1) 4.5 b Mosman Park 0.5  R Edwards sq D Parsons, V Barker b S Colson 6/4, R Riatti b J Benney 4/3, K Hammer b A Adams 1 up, M Dohnt b J Bollands 3/2

Green Division

Bunbury sq Lake Karrinyup  B Deeley lost to D Fripp 1 up, R Semple sq K Rennie, W McCloy b W Naude 2 up, T Power lost to S Klimczyk 7/6, J Rodgers b J Cawthay 1 up

Gosnells 3 b Royal Perth 2   G Cheetham lost to L Elliott 2/1, C Hall b P Radunovich 2/1, V Lam b L Scheiner 3/2, S Alexander b R Eckert 2 up, J Buck lost to J Penter 3/1

Pinjarra 4 b WAGC(2) 1   M Collins b M Dowden 3/2, K Martin lost to B Heavey 2/1, S Brakespeare b L Edwards 4/3, S Ryan b L Clohessy 2/1, S Vongyer b A Oliver 2 up

WABLGA Pennant Results 2018: Round 1

Round One – The Vines

Gold Division

The Vines 3  b Mt Lawley 2    K O’Meara lost to A Coffey 2 up, A Williams b S Watkins 3/1, A Bell b L Johnson 2/1, J Wigham b J Ryan 2/1, M Warener lost to S Sawyer 4/3

Mandurah  3  b  Mosman Park  2     K Robson b D Parsons 1 up, L Wilde lost to S Colson 1 up,  L Tenni b J Benney 1 up, T Dawson b E Broadley 5/3, C Kowald lost to J Bollands 1 up

WAGC (1) 4 b Royal Fremantle 1     V Barker b B Rakimov 4/3, R Edwards lost to N Ward 3/1, J MacGregor b M Morrissey 3/2, R Riatti b L Silverlock 1 up, M Doht b H Cross 2/1

Green Division

Bunbury 4 b Royal Perth 1      B Deeley sq L Elliot, J Freeman b C Fast 3/2,  T Power sq A Prior, J Rodgers b L Scheiner 3/1, M Myers b R Eckert 1 up

Gosnells 4 b WAGC (2) 1    S Hofman b M Dowden 2 up, G Cheetham lost to B Heavey 1 up, C Hall b L Edwards 3/2, J Buck b A Oliver 5/4, J Cowan b D Renfrey 4/3

LKCC 3 b Pinjarra 2    D Fripp lost to S Dhu 1 up, J O’Rourke b K Martin 3/2, G  Wynne b M Collins 1 up, W Naude b S Brakespeare 2 up, S Spence lost to S Vongyer 4/3

Notice of 2017 AGM

Please see the attached notice of the WABLGA AGM at RPGC at 6.30 pm on 28 November (and November Delegates Meeting at 6 pm) together with previous minutes.

Clubs are asked to consider a possible second pennant team nomination, a WABLGA 2018 charity nomination and finally, committee member nominations (one positions vacant). The more clubs represented on the committee can only benefit WABLGA.  If more than 1nomination is received, then a vote at the AGM will be conducted.

The Secretary

Notice of AGM 2017

161115 Minutes AGM

WABLGA Committee Nomination

Charity and Pennant Nomination

Agenda 171128

Minutes Meeting 170829

Congratulations to our Champions

We took the opportunity on Closing Day to once more salute our Division 1 Champion, Charlotte Hall.  Well done Charlotte!

Charlotte Hall pictured with Maureen Thomas and Patsy Best

We also congratulated Donna Parsons, who was the deserved winner of the Patsy Best and Maureen Thomas Perpetual Trophy, the Betty Newman trophy and the Golf WA Silver Spoon.

Donna Parsons with Maureen Thomas (Life Member)

Host club winners at Closing Day!

Congratulations to Gosnells Golf Club for taking out the 2017 Norah Watts trophy.

Gosnells: Linda Mackin, Vanetha Lam, Cheryl Hough

Well done to Royal Fremantle on being this year’s runners-up.

RFGC: Chris Andrew, Maura Morrisey and Linda Silverlock with Committee member Stephanie Brakespeare

Congratulations also to our Gross and Nett winners of the day: Charlotte Hall and Vanetha Lam. Well done ladies!