2018 Pennant Winners

Congratulations to the Mt Lawley Golf Club  for winning the 2018 Pennant! Way to go ladies!

Let the celebrations begin!

 

6th May, 2018 

 FINAL Round – Western Australian GC

Pennant Final Game

 Mt Lawley 4 b Gosnells 1  A Coffey b G Cheetham 3/2, S Watkins lost to C Hall 3/2, S Gobby b V Lam 3/1, J Bourke b J Buck 1 up, S Sawyer b J Cowan 1 up on Hole 20

 

Other Final Games

The Vines 2.5 sq Bunbury 2.5  A Bell b B Deeley 2/1, A Williams lost to R Semple 3/2, K O’Meara b D Wroth 3/2, J Wigham lost to J Freeman 4/3, M Warener sq J Rodgers

WAGC (1) 5 b Royal Perth 0   R Edwards b C Fast 1 up, R Riatti b A Prior 2 up, J MacGregor b P Radunovich 4/3, K Hammer b R Eckert 6/5, M Dohnt b J Penter 1 up

 Lake Karrinyup 4 b Royal Fremantle 1  D Fripp b G Roberts 4/2, G Wynne b M Morrissey 7/6, K Rennie lost to J Hudson 2/1, W Naude b L Silverlock 6/4, S Klimczyk b H Cross 4/3

WAGC (2) 3 b Mandurah  2   L Wilde b B Heavey 1 up, L Tennis sq A Oliver T Dawson lost to L Edwards 6/5, C Kowald sq D Renfrey, D Lynch lost to H Egan 7/6

Pinjarra 3 b Mosman Park 2   S Dhu b D Parsons 3/2, M Collins b S Colson 1 up, S Brakespeare b J Benney 2/1, S Vongyer lost to E Broadley 2/1, L Sutton lost to J Bollands 7/6

WABLGA Pennant Results 2018: Round 5

Round Five – Mandurah CC

Gold Division
WAGC (1) 2.5 sq Mandurah 2.5 R Edwards lost to T Dawson 3/2, R Riatti b L Tenni 3/1, J MacGregor b S Bloxsidge 3/2, K Hammer sq C Kowald, D Wood lost to D Lynch 4/3

The Vines 2.5 sq Royal Fremantle 2.5 A Williams lost to Rakimov 2/1, A Bell b G Roberts 2/1, K O’Meara b L Silverlock 2 up, J Wigham sq J Hudson, H Stockden lost to H Cross 1 up

Mt Lawley 2.5 sq Mosman Park 2.5 S Watkins lost to D Parsons 3/1, S Gobby b J Benney 5/3,  L Hando sq S Colson, J Bourke lost to E Broadley 5/4, J Stewart b J Bollands 3/2

Green Division
WAGC (2) 2.5 sq Lake Karrinyup 2.5 M Dowden lost to D Fripp 6/5, B Heavey b G Wynne 2/1, L Edwards sq W Naude, D Renfrey lost to S Klimczyk 1 up, H Egan b J Cawthray 3/1

Royal Perth 4 b Pinjarra 1 C Fast b S Dhu 2/1, A Prior b M Collins 2/1,
P Radunovich b S Brakespeare 7/5, R Eckert b S Vongyer 1 up, J Penter lost to L Sutton 3/2

Bunbury 3 b Gosnells 2 B Deeley b S Hofman 5/3, R Semple b C Hall 4/3,
D Wroth lost to V Lam 3/2, J Freeman b S Alexander 2/1, J Rodgers lost to J Cowan 5/3